Ludzie dobrego bluesa

W tym miesiącu ukaże się singel bydgoskiej grupy bluesowej Green Grass. Promuje on nową, już drugą płytę tego zespołu.

Krążek ma nazywać się One Man Band i oficjalnie zaplanowano jego premierę na drugą połowę roku. Na razie fani Green Grass będą musieli się zadowolić trzema nowymi utworami zawartymi na singlu.

Ciągle pracujemy nad nowym materiałem. Do udziału w nagraniach zaprosiliśmy znanych bydgoskich muzyków. Na płycie będzie można usłyszeć między innymi Andrzeja Przybielskiego, Wacława Węgrzyna, Jacka Rubczaka, Karola Szymanowskiego i Andrzeja Talaśkę - mówi Jacek Herzberg, założyciel i niekwestionowany lider grupy.

Zespół Green Grass zaistniał na polskiej scenie bluesowej na początku lat dziewięćdziesiątych. Powstał z inicjatywy Jacka Herzberga - gitarzysty i wielkiego entuzjasty bluesa. Grupa szybko zdobyła uznanie w oczach znawców gatunku oraz publiczności. Odnosiła sukcesy na wielu festiwalach bluesowych. Od 2002 roku Green Grass jest współorganizatorem i gospodarzem Bydgoskiego Festiwalu Bluesowego.

Stylistycznie Green Grass nawiązuje do chicagowskiej odmiany bluesa. Największy wpływ na rozwój muzyczny zespołu mieli tacy giganci czarnego bluesa, jak Muddy Waters, Freddie King, B. B. King, Robert Lockwood, czy Otis Rush. Obecny skład zespołu to: Jacek Herzberg (gitara, śpiew), Dariusz Głowacz (gitara), Jarosław Ignaszak (piano), Tomasz Tabaka (gitara basowa), Miłosz Karczewski (perkusja) i Michał Kielak (harmonijka ustna). W roku '93 ukazała się kaseta Ostatni raz. Poza tym na dorobek fonograficzny zespołu składają się pojedyncze utwory zarejestrowane na kilku płytach składankowych, m. in. na krążku dołączonym do encyklopedii Blues w Polsce oraz wydana w maju 2001 płyta CD Tańcz z nami.

Gazeta Pomorska, 07.02.2004

 

Copyright © 2013 Robert Robaszkiewicz