Relacje festiwalowe

Dwa dni z wytrawnymi bluesmanami

Dziś i jutro w nowym bydgoskim klubie Monarchia przy ul. Stary Port 21 zagrają uczestnicy 4 Bydgoskiego Festiwalu Bluesowego. Gośćmi imprezy, która rozpoczyna się o godzinie 19 będą: w piątkowy wieczór Blue Sounds, Jędrzej Kubiak i Double Six, Kasa Chorych, Zdrowa Woda, a w sobotę o tej samej porze zaprezentują się: Yellow Cab, Green Grass, Tortilla, Cree. (...)

Tradycyjne chicagowskie granie z charakterystycznym brzmieniem gitary i harmonijki to w kilku słowach o zespole Green Grass. Formacja zaistniała na polskiej scenie bluesowej pod koniec lat 80-tych. Powstał z inicjatywy Jacka Herzberga - gitarzysty, a zarazem wielkiego entuzjasty bluesa. Grupa szybko zdobyła uznanie w oczach znawców gatunku oraz publiczności. Muzycy mają na swoim koncie materiał Ostatni raz. Na dorobek fonograficzny zespołu składają się także, m.in., pojedyncze utwory zarejestrowane na krążku dołączonym do encyklopedii Blues w Polsce oraz płyta CD Tańcz z nami. Stylistycznie Green Grass nawiązuje do chicagowskiej odmiany bluesa. Największy wpływ na rozwój muzyczny zespołu mieli tacy giganci czarnego bluesa, jak Muddy Waters, Freddie King, B.B. King, Robert Lockwood, Otis Rush.

Dwa dni z wytrawnymi bluesmanami, 4 listopada 2005

Harmonijki opanowały miasto, Blues nad Brdą

Harmonijkarze rozpoczęli atak na Bydgoszcz. Od wczoraj wszyscy miłośnicy bluesa mogą pojeździć po mieście muzycznym tramwajem. Dziś czas na wielki koncert.

Tramwaj zabiera wszystkich chętnych, a podróż jest bezpłatna. (...) Podróżowanie tramwajem to niewątpliwie przyjemność, ale hałas jest przeogromny.

- Nawet siedząc tuż obok siebie trudno prowadzić konwersację - mówiła Ewa Krupa z MOK. - Na tylnej platformie zainstalował się zespół Green Grass, pojadą z nami także Szulerzy i zaprzyjaźnieni harmonijkarze. (...)

Po koncercie uczestnicy przenoszą się do Węgliszka, gdzie zespół sesyjny Green Grass poprowadzi jam session - do białego rana. (...)

(kk) Harmonijki opanowały miasto, Blues nad Brdą Express Bydgoski, 27 sierpnia 2004

Harmonijka w tramwaju

Jeszcze dziś i jutro Bydgoszcz będzie stolicą harmonijki ustnej. W mieście trwa bowiem festiwal Bydgoszcz Harmonica Meeting. Wczoraj zaś po bydgoskich ulicach jeździł muzyczny harmonijkowy tramwaj, w którym grali muzycy czyli Green Grass oraz Szulerzy z harmonijkarzami. (...)

(ast) Harmonijka w tramwaju Wiadomości bydgoskie, 27 sierpnia 2004

Grają bluesa w tramwaju

Muzyczny tramwaj jeździ po Bydgoszczy. W środku za darmo można posłuchać bluesa. W tak nietypowy sposób rozpoczęła się wczoraj czwarta edycja festiwalu Bydgoszcz Harmonica Meeting. W tramwaju (...) zagrały już zespoły Green Grass oraz Szulerzy.

Grają bluesa w tramwaju Gazeta Wyborcza, 27 sierpnia 2004

Nagrody rozdane

(...) Podczas festiwalu wystąpił między innymi zespół Green Grass, który również towarzyszył finalistom konkursu.

(ea) Nagrody rozdane Gazeta Pomorska, 3 września 2003

Blues w Savoyu, Nowy festiwal w Bydgoszczy

(...) To będzie pierwszy festiwal, ale chcemy robić go co roku i zapraszać coraz większe gwiazdy - zapowiada Jacek Herzberg z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - Z jednej strony chodzi nam o promocję naszych, regionalnych zespołów, których jest kilkanaście. Dzięki tej imprezie będą mogły się pokazać i zaistnieć. Z drugiej nie wykluczamy oczywiście prezentacji znanych gwiazd bluesa. (...)

MAG Blues w Savoyu, Nowy festiwal w Bydgoszczy Gazeta Wyborcza, 15-21 marca 2002

"Savoy" w stronę bluesa, czyli... I Bydgoski Festiwal Bluesowy

Bydgoszcz miastem festiwali?! W tym stwierdzeniu chyba nie ma zbytniej przesady. Mamy przecież festiwal operowy, ze 2 lub 3 festiwale muzyki poważnej, jesienno-jazzowy też się znajdzie, a teraz przybył nam festiwal bluesowy...

Więcej w artykule: "Savoy" w stronę bluesa, czyli...

Jak w starym kinie

Piąty Bydgoski Festiwal Jazzowy przeszedł już do historii. W sobotę sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej wypełniła się muzyką improwizowaną. Wystąpiła czołówka polskich jazzmanów. (...) Festiwal zakończyła mocnym akcentem - czerpiąca z chicagowskich korzeni - bydgoska grupa bluesowa Green Grass. Zespół wspomagała, specjalnie utworzona na ten występ, sekcja instrumentów dętych (2 trąbki i puzon).

(S) Jak w starym kinie, listopad 2001

Bydgoskie jazzowanie

(...) Na scenie Filharmonii Pomorskiej spotkały się indywidualności jazzowe z całej Polski. (...) Ostatnim punktem festiwalowego programu był występ bydgoskiego zespołu Green Grass. Kończący imprezę koncert bluesmanów stał się tradycją jesiennego spotkania. (...)

Katarzyna Staszak Bydgoskie jazzowanie Gazeta Wyborcza, 26 listopada 2001

Bydgoszcz stolicą harmonijki

Dzisiaj rozpoczyna się I Ogólnopolski Festiwal Harmonijki Ustnej Bydgoszcz Harmonica Meeting. Organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury impreza ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bydgoszczy. (...) Swoje umiejętności zaprezentują także gwiazdy: Green Grass oraz Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa.

Paweł Skutecki Bydgoszcz stolicą harmonijki, 26 listopada 2001

Koniec festiwalu harmonijki

Świetnie grający młodzi muzycy, występy gwiazd - Nocnej Zmiany Bluesa, Con Brio i Green Grass i nocne jam session zadecydowały o niepowtarzalnym charakterze tej imprezy. Wiadomo już, że odbędą się kolejne edycje, które będą miały poszerzoną formułę. (...) Meeting zakończył się występem laureatów i koncertem zespołów Nocna Zmiana Bluesa i Green Grass. Organizatorem Bydgoszcz Harmonica Meeting jest Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.

Mamy nadzieję, że w niedługiej przyszłości Bydgoszcz będzie się wszystkim wielbicielom muzyki bluesowej kojarzyć z festiwalem największych talentów harmonijki ustnej - mówi Marek Stankiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

KS Chorzy na bluesa Koniec festiwalu harmonijki, 26 listopada 2001

Festiwale, na których graliśmy - gramy ..... czytaj

 

Copyright © 2013 Robert Robaszkiewicz